Asırlardır pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu’nun hemen her köşesi yöresel bir lezzet durağıdır aynı zamanda. Doğusu, batısı, kuzeyi, güneyi değişik tatlar; farklı sunumlar ile karşılar bizi. Pestil çeşitlerinden cevizli sucuklara, enfes lokumlardan muska tatlılarına nice yöresel ve geleneksel lezzetleri sizlerin beğenisine sunuyoruz...

Antep Fıstıklı Lokum (1Kg)

Lokumun ilk olarak ne zaman üretildiği ile ilgili farklı görüşler mevcut. Ancak lokumun tarihinin Anadolu’ya, Osmanlı İmparatorluğu zamanına kadar uzandığı biliniyor.

Antep Fıstıklı Lokum (Nar Aromalı) (1Kg)

Lokumun ilk olarak ne zaman üretildiği ile ilgili farklı görüşler mevcut. Ancak lokumun tarihinin Anadolu’ya, Osmanlı İmparatorluğu zamanına kadar uzandığı biliniyor.

Fındık Ezmeli Sarma (1Kg)

Fındık ezmesi kavrulmuş fındıktan yapılan bir ezme çeşididir.

Cevizli-Pekmezli Sucuk (1Kg)

Kış aylarında insanlar gerekli enerjiyi sağlarlar, içerisinde sodyum ve potasyum bulunur. Kişi sağlığı için oldukça faydalıdır.

Muska Pestil (1Kg)

Kışın tüketilmek için pestiller kurutulur ve soğuk aylarda insanlar enerji ihtiyaçlarını karşılarlar.

Dut Pestili Cevizli (1Kg)

Eskiden kışın tüketilmek için pestiller kurutulur ve soğuk aylarda insanlar enerji ihtiyaçlarını onunla karşılardı. Yüksek enerji değerine sahip olan pestil, içerdiği diğer besin kaynakları bakımından da önemli gıdalar arasında yer almaktadır.

Çifte Kavrulmuş Fıstıklı Lokum (1Kg)

Lokum tamamen doğal ve sağlıklı bir besindir, fakat içerisinde nişasta ve şeker gibi karbonhidrat bulunduğundan karbonhidrat, vücut için temel yapı taşlarından biri olmuş olsada fazla tüketilmesinde, tamamı sindirimi yapılamadığından karaciğerde yağa dönüştürülerek depolanır.